Da li postoji rizik za pacijenta?
Dušični oksidul nema štetnog utjecaja na pacijenta. Ono što je važno prije sedacije dušičnim oksidulom je da razgovarate sa pacijentom i da popuni upitnik koji će vam dati uvid u njegovo zdravstveno stanje kako bi ste mogli odlučiti da li je pacijent kandidat za svjesnu sedaciju dušičnim oksidulom.
Kod kojih pacijenata se ne smije primijeniti sedacija dušičnim oksidulom?
Svjesna sedacija dušičnim oksidulom ne smije se primjenjivati na pacijente koji boluju od neke teže bolesti ili bolesti koja ugrožava život pacijenta sa ili bez sedacije dušičnim oksidulom. Posebno je važno naglasiti da je ne koriste osobe koje boluju od težih plućnih bolesti ili imaju bilo kakve respiratorne probleme.Osobe koje imaju ograničenu mogućnost kretanja ili nedovoljne mogućnosti komunikacije te pacijenti koji koriste medikamente ili su pod utjecajem opijata također ne smiju koristiti sedaciju dušičnim oksidulom.
U kojoj grani dentalne medicine se najčešće primjenjuje svjesna sedacija dušičnim oksidulom?
Svjesna sedacija dušičnim oksidulom primjenjiva je za svakodnevne tretmane kao i veće stomatološke radove koji zahtijevaju vrijeme i veću suradnju pacijenta i liječnika. Kod pacijenata koji nisu voljni ići kod zubara (najčešće djeca) i pacijenata koji imaju strah zbog potrebe zahtjevnijih radova ova vrsta sedacije najbolje je rješenje.
Kako će mi uvođenje dušičnog oksidula u ordinaciju pomoći u praksi?
Prije svega stvoriti će se opuštena atmosfera jer pacijenti neće dolaziti s nelagodom i strahom u vašu ordinaciju. Olakšati će vaš rad jer će pacijent biti opušten i lakše ćete započeti rad što će skratiti vrijeme tretmana. Povećati će se i broj zadovoljnih pacijenata jer će vas preporučiti drugima.
Da li pacijent nakon tretmana može bez pratnje napustiti ordinaciju?
Nakon tretmana pacijenta ćete uputiti da ostane sjediti nekoliko trenutaka a zatim može napustiti ordinaciju bez pratnje.
Kako odrediti dozu dušičnog oksidula?
Na edukaciji za plitku sedaciju dušičnim oksidulom dobiti ćete sve potrebne informacije i znanje za rad u praksi. Primjena dušičnog oksidula je individualna i vrlo jednostavna. Pacijent je cijelo vrijeme svjestan i kontaktibilan pa nije teško odrediti potrebnu dozu.
Što ako pacijent spada u rizičnu skupinu a inzistira na svjesnoj sedaciji dušičnim oksidulom?
Svaki pacijent na kojem se primjenjuje ova vrsta sedacije potpisuje izjavu kojom na vlastitu odgovornost pristaje na sedaciju. Predlažemo konzultaciju sa osobljem i pregled povijesti bolesti kako bi ste mogli odlučiti da li je pacijent kandidat za svjesnu sedaciju dušičnim oksidulom.
Što učiniti ako pacijent želi prekinuti postupak u tijeku?
Inhalacijska sedacija dušičnim oksidulom može se prekinuti u bilo kojem trenutku bez posljedica za pacijenta. Liječnik će isključiti dotok dušičnog oksidula i prekinuti postupak sedacije.
Koja je prednost sedacije dušičnim oksidulom?
Prednosti su velike za pacijenta i liječnika. Najvažnije je da pacijent gubi strah od zahvata i percepciju trajanja istog što liječniku olakšava i skraćuje trajanje tretmana.
Da li su zabilježene alergijske reakcije kod pacijenata?
Kod svjesne sedacije dušičnim oksidulom nisu zabilježene alergijske reakcije pacijenata.